Цікаве

5 досягнень науки і техніки, які були винайдені тисячі років тому, а ми як і раніше ними користуємося

Сьогодні людство користується величезною кількістю технологій і винаходів. Деякі з’явилися порівняно недавно, інші освоєні не одне століття назад. Однак буває так, що, навіть знаючи про стародавність будь-якого шедевра науки або техніки, ми не до кінця розуміємо, як давно їм володіє людина. Вашій увазі 5 винаходів, якими ми користуємося і сьогодні, а вони придумані тисячі років назад

1. Пластична хірургія

В це досить важко повірити, проте популярні сьогодні пластичні операції беруть свій початок близько двох з половиною тисяч років тому. Власне термін – «пластика» в контексті даного типу хірургії походить від грецького слова plastikos, що означає «форма». А перший задокументований епізод пластичної операції, який дійшов до нас, відноситься приблизно до 600 році до нашої ери, коли індійський хірург Сушрута склав рекомендації про те, як відновити ампутований ніс. Незважаючи на те, що це здається досить фантастичним, але операція по ринопластиці була популярна ще з таких давніх часів, коли єдиною анестезією могла стати дурманна трава.

2. Напівавтоматичний арбалет

У більшості з нас такий вид зброї, як напівавтоматичний арбалет, асоціюється з періодом Середньовіччя, хоч і пізнього. Однак насправді їх перші прототипи використовувалися воїнами більше двох тисяч років тому. Було це в Китаї, в період існування на його території держави Чу (з 475 р до н.е. по 221 до н.е.), там був створений багатозарядний арбалет з болтовим затвором. Матеріалом для нього послужило тутове дерево, а стріляв арбалет стрілами без оперення. Незважаючи на те, що з часом паралельно і в інших країнах створювали і модернізували зброю подібного типу, в Китаї продовжували залишатися великими шанувальниками саме стародавнього варіанту конструкції – настільки, що такі арбалети активно застосовувалися аж до 19 століття.

3. Глибоке нафтове буріння

Той, хто цікавився історією «чорного золота», знає, що вперше нафтову свердловину пробурили в Америці в 1859 році в Пенсільванії. Саме тому здається, що і сама технологія також відносно нова. Ось тільки це не так, а перші її варіації були зареєстровані в Китаї приблизно в 327 році нашої ери. Слід підкреслити, що глибина ця сьогодні здасться досить скромною – близько 240 метрів, але тоді це був прорив.

При цьому в якості основного матеріалу для бурильної установки вибиралися звичайні бамбукові жердини – саме ними збирали “ши ю” («кам’яне масло»). Таким же способом добували і природний газ – про це писав навіть Конфуцій. А ось пізніше китайці змогли випробувати ще один спосіб видобутку – за допомогою ударно-бурової установки, де вже використовувалося долото.

4. Мікроскоп

Дискусії про те, кого вважати винахідником мікроскопа, ведуться до цих пір.

Однак сьогодні найбільш древньою версією появи даного приладу вважаються свідчення, що датуються приблизно 2000 роком до нашої ери – тоді дрібні зразки досліджували за допомогою трубки з водою, а регулювання збільшення здійснювалася за рахунок зміни кількості води в ній. Незважаючи на зовнішню недосконалість, як стверджують джерела,  такий мікроскоп був здатний збільшити об’єкт в 150 разів.

5. Дамаська сталь

Унікальна технологія виплавки сталі завжди мала славу дуже давньої, проте останні дослідження показали, вперше меч з неї був викуваний набагато раніше, ніж передбачалося до цього. Так, якщо в Європі про дамаську сталь дізналися в 11 столітті після зіткнень з воїнами Близького Сходу, то перші свідчення її використання – ще на шість століть раніше. При цьому секрет її виробництва і причини, чому вона така міцна, не могли розгадати аж до початку минулого століття. А сьогодні вчені можуть точно стверджувати, що вся справа в вуглецевих нанотрубках, ось тільки першим винахідникам сталі про них було невідомо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *